Anorektyczki łączą się w sieci i radzą jak oszukać lekarza!

Na polskich stronach internetowych pojawiły się porady dla anorektyczek prowadzone przez ruch Pro-Ana. Gloryfikujące chorobę i wyniszczające odchudzanie członkinie ruchu w morderczym zrzucaniu kilogramów wspierają się nawzajem.

Wyznawczynie ruchu prowadzą blogi, doradzają sobie na internetowych forach o tym, jak oszukać lekarza. Radzą jak stopniowo ograniczać jedzenie, żeby doprowadzić się do głodówki. Podpowiadają jak podczas szpitalnych przepustek przechytrzyć medyczny personel.

? Mnie Pro-Ana przypomina sektę ? mówi dziennikarce newsweek.pl Agnieszka Rynkiewicz, psycholog, terapeutka pracująca z chorymi na anoreksję we wrocławskim Centrum Psychoprofilaktyki i Psychoedukacji. Według niej mechanizm uzależnienia, nie tylko od niejedzenia, ale wręcz od grupy osób, które w głodzeniu się ?wspierają? dziewczynę, jest bardzo prosty.

Na chorobę najbardziej podatne są nastoletnie dziewczęta. Szukają jeszcze wzorców, ideałów, chcą przynależeć do jakiejś grupy, a jednocześnie chcą być piękne, szczupłe, atrakcyjne. ? Na forach i blogach ruchu wszystko to znajdują: towarzystwo podobnie myślących osób, które odchudzanie się traktują jako drogę do osiągnięcia perfekcji ? stwierdza Agnieszka Rynkiewicz.

Kiedy choroba staje się widoczna dla otoczenia, anorektyczki uciekają do sieci, bo tam mają sprzymierzeńców.

? Im więcej stron Pro-Ana ktoś odwiedza, tym większe ryzyko, że dozna zaburzeń odżywiania. Dla osób, które już mają takie problemy, portale czy blogi promujące wyniszczające chudnięcie są źródłem informacji o tym, jak skutecznie się głodzić i jak unikać jedzenia. Pełnią też ważną psychiczną funkcję ? utwierdzają anorektyczkę w mylnym przekonaniu, że to, co robi, nie tylko jest słuszne, ale czyni ją wyjątkową ? stwierdza Prof. Rebecca Peebles z Uniwersytetu w Stanford.

W niektórych krajach europejskich, m.in. we Francji, promowanie się ruchu Pro-Ana jest zakazane. Także w sieci.

Newsweek.pl/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Anorektyczki łączą się w sieci i radzą jak oszukać lekarza!

  1. „W niektórych krajach europejskich, m.in. we Francji, promowanie się ruchu Pro-Ana jest zakazane. Także w sieci”

    Słusznie, anoreksja i eutanazja to siostry bliżniaczki, temat na dłuższą dyskusje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>