Analiza DNA pomoże leczyć astmę.

Analiza śliny może pomóc zidentyfikować dzieci cierpiące na astmę, które przyjmują nieodpowiednie leki – informują naukowcy na łamach pisma „Clinical Science”. Jedno na siedmioro dzieci z astmą oskrzelową nie reaguje odpowiednio na salmeterol, popularny lek wziewny przepisywany dziesiątkom tysięcy młodych pacjentów w Wielkiej Brytanii. Przyczyna kryje się w kodzie genetycznym.
Salmeterol jest aminą syntetyczną pobudzającą wybiórczo i długotrwale receptory beta-2 w drogach oddechowych. U niektórych osób występuje jednak mutacja genetyczna zmieniająca nieco kształt tych receptorów, przez co lek ma trudności z ich rozpoznaniem – wyjaśniają badacze z Brighton and Sussex Medical School i szkockiego Uniwersytetu Dundee.

Analiza 62 dzieci wykazała, że przypadki te mogą być wcześnie zidentyfikowane na podstawie testu DNA zawartego w ślinie, co pozwoli zastosować skuteczny środek. Połowie dzieci z mutacją podawano salmeterol, a pozostałym alternatywny lek montelukast. Okazało się, że w większości przypadków salmeterol był całkowicie nieskuteczny lub miał bardzo słabe działanie, podczas gdy objawy ulegały złagodzeniu po zastosowaniu montelukastu.

Jak zauważa autor badań prof. Somnath Mukhopadhyay, liczba dzieci posiadających mutację i przyjmujących lek, który im nie pomaga, w Wielkiej Brytanii może wynosić około 15 tys. Test kosztowałby około 15 funtów i stanowiłby kolejny krok na drodze do upowszechnienia leczenia „skrojonego na miarę”.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>