Amerykanie żyją dłużej niż Brytyjczycy.

Choć starsi Amerykanie cierpią na więcej chorób przewlekłych niż ich brytyjscy rówieśnicy, z badań wynika, że to jednak Wyspiarze żyją krócej – informuje pismo „Demography”. Według naukowców z amerykańskiej organizacji RAND Corporation i brytyjskiego Institute for Fiscal Studies (IFS), jest to związane z funkcjonowaniem systemów opieki zdrowotnej w obu tych krajach. „Wygląda na to, że przynajmniej pod względem przeżywalności wśród osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe, system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych może być lepszy od tego w Wielkiej Brytanii” – mówi James Smith, współpracujący przy badaniach ekonomista z RAND.

Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Stany Zjednoczone wydają na opiekę zdrowotną więcej niż jakikolwiek inny kraj, a wydatki na opiekę nad seniorami niemal dwukrotnie przewyższają te w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku wynosiły one w USA ponad 7,5 tys. dolarów na osobę, podczas gdy średnia dla pozostałych krajów wchodzących w skład OECD wynosi 3 tys. dolarów na osobę.

Naukowcy przeanalizowali ankiety przeprowadzone w USA i w Wielkiej Brytanii wśród osób powyżej 50. roku życia. Zawierały one dane na temat odpowiednio 20 tys. i 12 tys. respondentów.

Wśród Amerykanów po 70. roku życia odsetek osób cierpiących na cukrzycę był prawie dwukrotnie wyższy niż w przypadku Brytyjczyków (17,2 proc. i 10,4 proc.), a ponad dwukrotnie wyższy był również odsetek chorych na raka (17,9 proc. i 7,8 proc.). W przedziale wiekowym od 55 do 64 lat umieralność w obu krajach była na podobnym poziomie. Po 64. roku życia była ona jednak wyraźnie wyższa w Wielkiej Brytanii, choć to Amerykanie byli bardziej schorowani.

Autorzy badań podkreślają, że choć Stany Zjednoczone zapewniają seniorom dobrą opiekę zdrowotną, wciąż zbyt mało robią w kwestii zapobiegania chorobom. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>