Amerykanie po raz pierwszy odtworzyli komórki słuchowe.

Naukowcy amerykański po raz pierwszy wykazali, że możliwe jest odtworzenie komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, które odbierają dźwięki – informuje pismo „Neuron”. Na razie dokonano tego u dorosłych myszy.
W uchu wewnętrznym kluczową role odgrywa narząd Cortiego zawierający komórki rzęsate, zwane również komórkami słuchowymi, rzęskowymi lub włoskowatymi. Zamienia on pobudzenia znajdujących się na nim rzęsek (wywołane dźwiękami ) w impulsy nerwowe. Zniszczenie narządu Cortiego powoduje całkowitą głuchotę. Jest to najczęstsza przyczyna utraty słuchu.
Badacze Massachusetts Eye and Ear oraz Harvard Medical School przeprowadzili eksperyment na gryzoniach, które nie miały żadnych rzęsek i były całkowicie głuche. Wykorzystali środek oddziałujący jedynie na komórki ucha, z których zwykle powstają rzęski. Uaktywniono w nich geny, pod wpływem których przekształcają się one w komórki słuchowe.

Badane myszy nie odzyskały całkowicie słuchu, ale były w stanie odbierać wiele dźwięków, takich jak trzaskanie drzwi czy hałas ruchu ulicznego. „Była to niewątpliwie istotna poprawa” – powiedział Dr Albert Edge, jeden z autorów eksperymentu. Potwierdziły to również badania obrazowe mózgu gryzoni – ośrodki odpowiedzialne za słusznie uaktywniały się gdy ucho myszy odbierało dźwięki.

Podobne próby przeprowadzono w 2012 r., ale były one innego rodzaju. Wtedy przy użyciu komórek macierzystych częściowo zregenerowano komórki nerwowe przekazujące impulsy nerwowe do mózgu. Odtworzenie rzęsek jest większych osiągnięciem – twierdzi „Neuron”.

Prof Dave Moore, dyr. Institute of Hearing Research w Nottingham, porównuje najnowszy eksperyment do zniszczenia, a następnie odbudowania 15-piętrowego budynku w środku miasta, nie uszkadzając przy tym najbliższego otoczenia.

„Nie wiadomo jednak kiedy przy użyciu leków będzie można zmusić ucho środkowe ludzi do wytworzenia nowych komórek rzęskowych” – dodaje specjalista w wypowiedzi dla BBC News. Próbowano już tego dokonać w latach 80. XX w., ale jak na razie nikomu to się nie udało. Pierwszy poważny krok w tym kierunku już został jednak zrobiony. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>