Amerykanie ostrzegają o groźbie cholery na Kubie.

Amerykańskie władze ostrzegają swoich obywateli podróżujących na Kubę o groźbie cholery, która się tam pojawiła – donosi Weekly Standard. O stwierdzonych przypadkach tej choroby w Hawanie poinformowali specjaliści z PAHO, Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, którzy dodają, że pierwsze ogniska cholery pojawiły się na wschodzie kraju. PAHO wydało w związku z tym ostrzeżenie, potwierdzając, iż zagrożonych może być wielu zagranicznych turystów odwiedzających w ostatnim czasie ten kraj.

Śladami PAHO poszły władze USA, a o sprawie piszą tamtejsze media, m.in. Miami Herald, która przypomina, że to pierwsze przypadki cholery na Kubie od stu lat. Jednocześnie gazeta ubolewa nad tym, że Hawana zachowuje w tej sprawie milczenie. Podobną opinię wyraził Luis Suarez Rosas, medyk z Kubańskiej Narodowej Szkoły Zdrowia.

Zdaniem specjalistów powodem pojawiania się cholery na Kubie jest coraz gorszy stan tamtejszych wodociągów oraz fatalne warunki sanitarne w kubańskich domach.

Według PAHO na Kubie odnotowano też przypadki dengi, wirusowej choroby odzwierzęcej, przyjmującej postać gorączki krwotocznej, która występuje u ludzi i niektórych małp. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>