Amazonki: Polska musi dogonić Zachód w leczeniu raka!

Wyniki leczenia raka zależą od stadium w jakim zostanie wykryty, niestety zgłaszalność nawet na bezpłatne badania profilaktyczne jest w Polsce niska. Zmiany w leczeniu chorych na raka, monitorowanie przestrzegania praw pacjentów, promowanie najlepszych ośrodków onkologicznych – to cele Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, który w środę (28 kwietnia) rozpoczął działalność.

Pomysłodawczynią i prezesem stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny jest Elżbieta Kozik, która przez wiele lat kierowała Stowarzyszeniem „Amazonki” Warszawa-Centrum ? organizacją skupiającą i wspierającą kobiety po mastektomii. Jak oświadczyła, Ruch Społeczny powołany został, by walczyć o polepszenie jakości usług medycznych w zakresie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji chorych na raka. ? Ruch zrzesza ludzi zainteresowanych zmianami w polskiej onkologii ? podkreśliła.

Prezes Polskich Amazonek dodała, że impulsem do powołania nowej organizacji były m.in. coraz bardziej widoczne i pogłębiające się różnice w poziomie leczenia chorych na raka, dostępie do nowoczesnych terapii i jakości usług medycznych, występujące pomiędzy krajami „starej” i „nowej” Unii Europejskiej.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć Ruchu ma być policzenie chorych na nowotwory. Jak podkreślił Wiktor Chmielarczyk, lekarz z warszawskiego Centrum Onkologii, członek zarządu stowarzyszenia, wciąż nie wiemy, ilu w Polsce jest chorych na raka, są tylko szacunki. Jego zdaniem, można wykorzystać w tym celu zbliżający się spis powszechny. Dodał, że rozmawiał już w tej sprawie z przedstawicielami GUS.

Celem Ruchu jest także promowanie najlepszych ośrodków zajmujących się leczeniem nowotworów. ? Chcemy informować pacjentów, gdzie są najlepsze warunki leczenia, a także docenić wysiłek lekarzy i innych osób, które w nich pracują ? mówiła Grażyna Pawlak z zarządu stowarzyszenia. Ruch zamierza stworzyć również Straż Obywatelską, która monitorować ma wszelkie nieprawidłowości w podejściu do pacjenta.

? Zaczynamy od promowania zmian w obszarze leczenia raka piersi, ale w dłuższej perspektywie zamierzamy koncentrować się także na problemach pacjentów chorych na inne rodzaje nowotworów ? powiedziała Kozik.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>