„Alkoholizm to choroba ekumeniczna”.

Alkoholizm to najbardziej ekumeniczna choroba na świecie: może dopaść każdego, bez względu na wyznanie, religię, zawód, wykształcenie czy stan ? uważa ks. prałat Władysław Zązel, duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej. Proboszcz parafii w Kamesznicy, w której od kilkudziesięciu lat propagowane są wesela bezalkoholowe, twierdzi, że wciąż jeszcze wiele inicjatyw przeciwdziałających pladze pijaństwa jest lekceważonych. ?Jan Paweł II mówił, że nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać, gdyż o zbyt wysoką stawkę tu chodzi. Trzeba mieć odwagę iść pod prąd płytkiej opinii i zgubnych obyczajów? ? mówi kapłan KAI. Podkreśla, że igrzyska abstynentów są okazją do spotkania się w obrębie rodzin trzeźwiejących alkoholików i sympatyków ruchu trzeźwościowego.

Ks. Zązel przypomina, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną. ?Przestać pić przestaną kiedyś wszyscy. Niektórym udaje się to już za życia. Do nich należą anonimowi alkoholicy. Oni wiedzą, że ta alergia może dopaść każdego, niezależnie od wykształcenia, zawodu czy religii. Jest to choroba najbardziej ekumeniczna? ? dodaje duchowny.

Niedzielne igrzyska rozpoczną się od Mszy w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku, podczas której składane będą deklaracje trzeźwości. Po liturgii nastąpi rywalizacja na śniegu. Na Czyrnej przy wyciągu nr 1 odbędzie się m.in. narciarski slalom i zjazd na sianie.

Ks. Zązel rozpoczął propagowanie trzeźwości ponad 30 lat temu. W parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy na Żywiecczyźnie nadal zachęca do organizowania wesel bezalkoholowych. W czasie Misji Świętych w 1979 roku w parafii powstała specjalna Księga Trzeźwości. W latach 1986-93 w tej wiosce nieopodal granicy polsko-słowackiej odbyło się 120 wesel, w tym 110 bezalkoholowych.

W Szczyrku z inicjatywy Bielskiego Towarzystwa Trzeźwościowego odbyły się 7 lutego XII Zimowe Igrzyska Abstynentów. Około 100 uczestników, wśród których były m.in. całe rodziny trzeźwiejących alkoholików i sympatycy ruchu, zmagało się w zimowych konkurencjach na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku.

Zawody rozpoczęły się od Mszy w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, podczas której składano deklaracje trzeźwości. Po liturgii rozpoczęła się rywalizacja na śniegu w różnych kategoriach wiekowych. Odbył się narciarski slalom i ? cieszący się największą popularnością ? zjazd na worku z sianem. Specjalne umiejętności zaprezentowała także narciarska szkółka dziecięca.

Ks. Jan Gacek z parafii św. Jakuba w Szczyrku powiedział KAI, że uczestnikom nie przeszkadzał mocny mróz. ?Wszyscy wiedzieli po co tu przyjechali. Chodzi o promowanie trzeźwości i zdrowego tryb życia wzajemnie wspieranie się w walce nałogiem? ? dodał kapłan.

Pod hasłem ?Abstynencja jest darem miłości? w dniach od 14 do 20 lutego obchodzony jest w Polsce 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zaznaczył, że powstrzymanie się od picia alkoholu może być dobrym postanowieniem wielkopostnym.

KAI, www.info.wiara.pl , Józef Wolny/Agencja GN ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>