Alkoholicy mają trudności w rozpoznawaniu emocji.

Badacze twierdzą, że mężczyźni z problemem alkoholowym nieadekwatnie odczytują emocje, są mniej empatyczni i gorsi w wychwytywaniu ironii. Wyniki eksperymentu zostaną opublikowane w piśmie „Alcoholism: Clinical & Experimental Research”.
Rezultaty badania jasno wskazują na to, że mężczyźni permanentnie nadużywający alkoholu demonstrują deficyty w funkcjonowaniu empatycznym (wczuwaniu się w stany emocjonalne drugiej osoby), upośledzone rozumienie sarkastycznych komentarzy, trudności w identyfikowaniu emocji i intencji rozmówcy, a ponadto przeceniają występowanie pozytywnych emocji i nie do końca rozumieją negatywny wydźwięk ironicznych sytuacji. „To sugeruje, że ta sama sytuacja może być odczytana w zupełnie inny sposób przez alkoholika i drugą osobę” – zauważa Simona Amenta z University of Milano-Bicocca, współautorka badania. Naukowcy posuwają się nawet do stwierdzenia, iż ludzie z problemem alkoholowym mogą mieć trudności w generalnym rozumieniu bardziej skomplikowanych form komunikacji, na przykład humoru.

Kłopoty z przetwarzaniem humorystycznych informacji są wiązane przez badaczy ze spowodowanymi przez alkohol uszkodzeniami kory przedczołowej, która odgrywa dużą rolę w rozumieniu żartów i ironicznych komentarzy.

„Humor składa się z dwóch podstawowych komponentów. Pierwszy ma charakter poznawczy i wiąże się ze zrozumieniem humorystycznej treści, a drugi jest afektywny i niezbędny do docenienia żartu. Alkoholicy wykazują upośledzenie zarówno poznawczego, jak i afektywnego komponentu, a oba są potrzebne w przetwarzaniu humoru” – mówi Amenta.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>