Alergie pokarmowe i otyłość związane z prześladowaniem w szkole.

Dzieci cierpiące na alergie pokarmowe lub otyłe są szczególnie narażone na prześladowanie w szkole – wynika z dwóch analiz, o których informuje miesięcznik „Pediatrics”, wydawany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną.
Nękanie przez rówieśników w szkole, a także za pośrednictwem internetu, zaczęło budzić większy niepokój, odkąd pojawiły się publikacje badań wskazujących na jego związek z ryzykiem depresji, a nawet samobójstwa.
Dr Eyal Shemesh z Centrum Medycznego Mount Sinai w Nowym Jorku wnioski swe opiera na analizie kwestionariuszy wypełnianych przez 251 dzieci i nastolatków z alergiami pokarmowymi (w wieku od 8 do 17 lat) oraz ich rodziców. Ponad 45 proc. z nich przyznało, że padło ofiarą prześladowania z jakiegoś powodu, a 32 proc. przyznało, że powodem była ich alergia. W badanej grupie znajdowały się głównie dzieci białe, pochodzące z zamożnych rodzin.

Jeszcze poważniejszym problemem jest jednak otyłość. Najgrubsze dzieci w szkole mogą mieć niemal stuprocentową pewność, że będą prześladowane – zauważa Rebecca Puhl z Uniwersytetu Yale w New Haven. Jej obserwacje wykazały, że prawie dwie trzecie z 361 nastolatków zapisujących się na obozy odchudzające miało wcześniej do czynienia z prześladowaniem przez rówieśników. Prawdopodobieństwo nękania (słownego, internetowego i telefonicznego) zwiększało się wraz z liczbą dodatkowych kilogramów.

W obu przypadkach badacze podkreślają, że najważniejsze dla dziecka jest wsparcie ze strony rodziców, którzy ze względu na poważne konsekwencje nie powinni ignorować problemu nękania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>