Alergia na karaluchy, geny i zanieczyszczenia sprzyjają astmie.

Reakcja alergiczna na karaluchy to jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju astmy u dzieci z miast. Najnowsze badania sugerują, że alergia na insekty ma związek z wczesną ekspozycją na niektóre związki zanieczyszczające powietrze i posiadaniem mutacji genu GSTM.
Informacje na ten temat podaje „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Obecność karaluchów w domu może przyczynić się do rozwoju astmy, gdyż zarówno ich części ciała, jak i odchody oraz jaja mogą wraz z kurzem stanowić silne alergeny – podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku (USA). Podczas pierwszego etapu badań, prowadzonych wśród 349 ciężarnych kobiet z Północnego Manhattanu i Bronxu, naukowcy analizowali ekspozycję na alergeny zawarte w kurzu i wdychanym powietrzu (zwłaszcza na policykliczne węglowodory aromatyczne). Po urodzeniu dzieci były badane pod kątem obecności mutacji genetycznej GSTM1.

Wysoki poziom alergenów pochodzących od karaluchów występował w 80 proc. domów, a u 31 proc. dzieci do 7. roku życia wykryto alergię na te insekty (były to dzieci matek, które w ciąży w większym stopniu narażone były na działanie policyklicznych węglowodorów aromatycznych). 27 proc. z nich posiadało mutację GSTM1, która zmniejsza zdolność organizmu do detoksykacji policyklicznych węglowodorów aromatycznych.

„Alergia na karaluchy jest jednym z największych czynników ryzyka astmy w społecznościach miejskich o niskich dochodach. Nasze badania sugerują, że ekspozycja na te alergeny już w okresie prenatalnym w połączeniu z predyspozycjami genetycznymi może sprawiać, że niektóre dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka” – mówi prowadzący obserwacje dr Matthew Perzanowski.

„Zachorowalność na astmę u dzieci w amerykańskich miastach wciąż rośnie. Zidentyfikowanie zależności zwiększających ryzyko jej rozwoju i wpływanie na nie poprzez lepszy nadzór medyczny i działania sektora publicznego może w znacznym stopniu zahamować tę niepokojącą tendencję” – dodaje współautorka badań dr Rachel Miller.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>