Akupunktura łagodzi objawy poważnej choroby kobiet.

Akupunktura łagodzi objawy zespołu policystycznych jajników, jednej z głównych przyczyn niepłodności u kobiet – wykazały szwedzkie badania, o których informuje pismo „American Journal of Physiology”.
Zespół policystycznych jajników (PCOS)rozwija się z powodu zakłóceń w czynności tych narządów. Wydzielają one nadmierne ilości męskich hormonów płciowych, androgenów, co prowadzi do zaburzeń owulacji i powstawania licznych torbieli w jajnikach.

Choroba objawia się cyklami miesięcznymi, a czasem brakiem miesiączek. U ponad połowy kobiet z PCOS obserwuje się męski typ owłosienia, tzw. hirsutyzm; może pojawić się trądzik i łysienie typu męskiego. Panie te często cierpią również na otyłość i zaburzenia metaboliczne, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Choć schorzenie jest stosunkowo częste – szacuje się, że cierpi na nie 6-10 proc. kobiet w wieku rozrodczym – naukowcy nie wiedzą dokładnie jakie są jego przyczyny. Ponieważ występuje w rodzinach, podejrzewa się udział czynników genetycznych, ale dotychczas nie ustalono jakich.

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu zaobserwowali niedawno, że PCOS ma związek z dużą aktywnością współczulnego układu nerwowego, który odpowiada za przygotowanie organizmu do sytuacji stresowej. Nie podlega on naszej świadomej kontroli. „Uważamy, że może to być ważna przyczyna tego zespołu zaburzeń” – komentuje prowadząca badania Elisabet Stener-Victorin.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali, że akupunktura oraz ćwiczenia fizyczne mogą obniżać aktywność współczulnego układu nerwowego u kobiet z PCOS.

W doświadczeniu udział wzięło 20 pacjentek z tym zaburzeniem. Część z nich była poddawana elektro-akupunkturze regularnie przez 4 miesiące. Polega ona na tym, że igły wkłuwane w ciało przewodzą słaby prąd o niskiej częstotliwości, podobnej do prądów wytwarzanych w czasie pracy mięśni.

Pacjentki z drugiej grupy zostały wyposażone w urządzenia do monitorowania pracy serca i miały wykonywać ćwiczenia fizyczne przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Trzecią grupę, tzw. kontrolną poinformowano o znaczeniu aktywności fizycznej i zdrowej diety, ale nie udzielono żadnych szczególnych instrukcji na ten temat.

Okazało się, że u kobiet, które były regularnie poddawane akupunkturze oraz tych, które regularnie ćwiczyły, aktywność układu współczulnego zmniejszyła się w porównaniu z grupą kontrolną.

Akupunktura przyniosła dodatkowe korzyści. „Kobiety, które ją przechodziły odnotowały większą normalizację miesiączek. Znacznie obniżył się im też poziom testosteronu, co jest ważne, gdyż wyższe stężenia tego hormonu mają silny związek z większą aktywnością układu współczulnego u kobiet” – tłumaczy Stener-Victorin. Jej zdaniem, wyniki te oznaczają, że elekto-akupunktura lub ćwiczenia fizyczne mogą pomóc paniom z PCOS. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>