AIDS w Polsce: są nowe zakażenia HIV – potrzebne środki na profilaktykę.

W Europie Wschodniej epidemia HIV/AIDS postępuje lawinowo. Na tym tle Polska wypada całkiem stabilnie, chociaż w walce z wirusem wciąż nie radzimy sobie tak dobrze jak Zachód, głównie z powodu niskiej świadomości społeczeństwa i związanego z tym niższego poziomu profilaktyki. W efekcie w przeszło 60 proc. ostatnio wykrytych przypadków w naszym kraju (większość to osoby młode), droga zakażenia pozostaje nieznana. Od wdrożenia badań diagnostycznych w 1985 r. do 30 kwietnia 2012 r. stwierdzono zakażenie HIV u przeszło 15 tys. obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na jej terenie, wśród których było m. in. około 6 tys. zakażonych w związku z używaniem narkotyków, około 1 tys. poprzez kontakt heteroseksualny oraz przeszło 1 tys. poprzez kontakt homoseksualny (mężczyźni). Ogółem odnotowano blisko 3 tys. zachorowań na AIDS, a ponad 1 tys. chorych zmarło.

Tylko w kwietniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce 121 nowo wykrytych zakażeń HIV, 20 zachorowań na AIDS oraz 5 zgonów osób chorych. Zdaniem ekspertów oficjalne dane są jednak dalece zaniżone, ponieważ gros zakażonych nie jest tego świadoma. Szacuje się, że faktycznie z HIV lub AIDS żyje w naszym kraju blisko 35 tys. osób.

Dolny Śląsk i Mazowsze – w czołówce
Najwięcej przypadków HIV i AIDS identyfikuje się na Dolnym Śląsku i Mazowszu, co nie musi się jednak wiązać z odbiegającą od innych regionów liczbą osób zakażonych, a wynika raczej z dużej efektywności działania w tych województwach ośrodków diagnostycznych.

Warto jednak przypomnieć, że w przypadku Dolnego Śląska na wysoki wskaźnik wpływa dodatkowo nasilony problem prostytucji związany z przygranicznym położeniem regionu oraz z utrzymującymi się tam od lat ogniskami narkomani, np. w okolicach Zgorzelca.

W pierwszych latach epidemii w Polsce główną drogę rozprzestrzeniania się zakażeń HIV stanowiło stosowanie dożylnych środków odurzających oraz kontakty homoseksualne pomiędzy mężczyznami.

- Od roku 2001 obserwujemy odwrócenie pewnych trendów: zakażeniu ulega coraz więcej osób orientacji heteroseksualnej, bez narkomanii dożylnej w wywiadach – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

- Obecnie leczeniem antyretrowirusowym objętych jest około 6 tys. pacjentów, w tym 120 dzieci. Leczenie odbywa się u nas w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia i jest finansowane przez resort. Dzięki temu każdy chory ma zapewnioną szybką i bezpłatną opiekę w jednym z 22 ośrodków na terenie całej Polski. Możemy się tym pochwalić, ponieważ takiego systemu brakuje w wielu bogatszych krajach, także Europy Zachodniej – zaznacza Anna Marzec-Bogusławska.

W Polsce działa także 31 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których każda osoba pełnoletnia może wykonać test na HIV i skorzystać z poradnictwa przed i po teście.

- Badanym zapewniamy całkowitą anonimowość, a w przypadku identyfikacji zakażenia – jeśli pacjent tego sobie życzy – kierujemy do odpowiedniego ośrodka zapewniającego natychmiastowe leczenie – dodaje dyrektor KC ds. AIDS.

Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie, które nie mogą skorzystać z możliwości wykonania anonimowych testow w punktach konsultacyjno-diagnostycznych: pozostaje przeprowadzenie ich w placówkach medycznych za zgodą rodziców.

Jak zapewnia nasza rozmówczyni, chorzy mają w Polsce dostęp do najnowszych leków. W sumie resort zdrowia przekazuje rocznie na ten cel około 220 mln zł.

HIV: problem młodych
Polacy niechętnie zgłaszają się jednak na testy, chociaż są one bezpłatne. W efekcie duży odsetek chorych jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium, gdy skuteczność leczenia jest znacznie mniejsza.

HIV, ze względu na podejmowanie ryzykownych zachowań, dotyka głównie osób młodych. Blisko 40 proc. osób żyjących z HIV na świecie to ludzie pomiędzy 15. a 24. rokiem życia.

- W Polsce jest podobnie: 7 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, natomiast 46 proc. wszystkich zakażeń HIV zdiagnozowano u pacjentów pomiędzy 20. a 29. rokiem życia. Dominującą grupę (84 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat) – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska.

Zdaniem Magdaleny Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, na fakt odnotowywania nowych zakażeń przede wszystkim wśród młodych ludzi, wpływa brak systemowej profilaktyki i edukacji seksualnej w szkołach. Na spotkaniu związanym z powołaniem na Mazowszu zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS zwróciła ona uwagę, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne. Świadczy to o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie.

Tymczasem statystyki wskazują, że każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Można tego uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę.

- Młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie wykonują testów, a gdy dowiadują się o zakażeniu, są bardzo zaskoczeni – mówiła podczas spotkania Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. W jej opinii profilaktyką mogłyby zajmować się skutecznie organizacje pozarządowe, jednak środki na ten cel są systematycznie zmniejszane. Efektem jest wzrost liczby zakażeń.

Kto sfinansuje profilaktykę?
Anna Marzec-Bogusławska nie ukrywa, że na programy edukacyjne i profilaktyczne pieniędzy jest zbyt mało.

- Minister Zdrowia finansując leczenie antyretrowirusowe nie jest w stanie zapewnić dodatkowo pełnego finansowania wszystkich działań profilaktycznych. Dlatego tak ważne jest, aby – zgodnie z założeniami Krajowego Programu Zwalczania AIDS – władze lokalne oraz inne resorty i instytucje włączyły się do działań uświadamiających społeczeństwo w tym zakresie. HIV/AIDS to nie tylko problem zdrowotny – podkreśla dyrektor KC ds. AIDS.

W praktyce jednak jedynie samorządy Mazowsza i Dolnego Śląska efektywnie wspierają obecnie kampanie i programy skierowane na zwalczanie HIV/AIDS.

Na całym świecie naukowcy pracują nad lekami pomagającymi wygrać walkę z HIV. Dzięki temu wcześnie zdiagnozowane zakażenie i szybko podjęta terapia pozwalają na zatrzymanie rozwoju choroby przez długie lata.

Dotychczas wiadomo jednak o jednym tylko przypadku wyleczenia AIDS. Niemieccy lekarze w 2007 r. przeszczepili szpik kostny mężczyźnie choremu na białaczkę i AIDS. W kolejnych badaniach ani razu nie potwierdzono u niego obecności wirusa HIV. Od tamtej pory proces leczenia pacjenta jest stale monitorowany, on sam natomiast nie przyjmuje żadnych leków stosowanych w terapii AIDS.

Jak wyjaśniła portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, przeszczep szpiku nie jest metodą leczenia chorych z AIDS. W jej opinii jednak, wspomniany przypadek wskazuje drogę do dalszych badań i dowodzi możliwości odkrycia skutecznej terapii dla takich pacjentów.

- Chorzy na całym świecie nadal są leczeni lekami o działaniu antyretrowirusowym, ponieważ obecnie nie znamy skuteczniejszej metody. Wciąż pojawiają się nowości lekowe, ale zawsze są to specyfiki blokujące namnażanie, czyli replikację wirusa HIV – zaznacza prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>