Acai, cudowny owoc z Amazonii! Sok MonaVie do nabycia w butelkach a 0,75 l.

Od kilku dni mamy dostępne już w sprzedaży pierwsze Polskie wydanie długo oczekiwanej książki dr Alexandra G. Schaussa ?Acai, cudowny owoc z Amazonii?. Jest to świetnie opracowana publikacja ilustrująca w prosty i zrozumiały sposób dzieje jagody acai jak i opisując jej niezrównane właściwości odżywcze. Dr Schauss obszernie porusza w tej książce także temat antyoksydantów i ich wpływu na ludzki organizm. Książka powinien przeczytać każdy, kto interesuje się tematyką zdrowego trybu życia i naturalnych metod zapobiegania i walki z chorobami.
====================================================
Jak można jednym telefonem zamówić sok MonaVie? Proszę o kontakt w tej sprawie: roik@roik.pl, tel. 14, 655 84 49, 19.00- 21.00 . Jacek Roik
====================================================

STRESZCZENIE GŁÓWNYCH PUNKTÓW KSIĄŻKI

W celu streszczenia zawartych w książce informacji, pozwoliłem sobie na zakończenie wymienić jej najważniejsze punkty:
? Historia spożywania owocu acai przez ludy Amazonii jest długa i sięga czasów prehistorycznych.
? Typowa palma acai w trakcie całego swego życia wytwarza ponad tonę owoców.
? Badania przeprowadzone na zlecenie rządu brazylijskiego wykazały, że w rejonach wschodniej
delty Amazonki rośnie ponad siedem i pół tysiąca palm acai. Oznacza to, że jest dość zasobów, by zaspokoić stałe rosnący popyt na ten owoc.
? Dla ludów żyjących na terenach zalewowych delty Amazonki palma acai jest głównym, obok manioku, źródłem pokarmu i stanowi podstawowe źródło kalorii.
? W minionym dwustuleciu dzieje zbierania i stosowania acai dokumentowali brytyjscy, portugalscy i amerykańscy botanicy.
? Mieszkańcy Amazonii łączą acai z innymi pokarmami i spożywają podczas prawie każdego posiłku.
Porcja dzienna świeżego miąższu acai dla wielu z nich wynosi dwa litry.
? Literatura naukowa nie donosi o występowaniu żadnych poważnych skutków ubocznych spożywania miąższu acai.
? Wszystkie badania dotyczące acai publikowano w recenzowanych pismach naukowych.
Przytłaczającą większość badań przeprowadzono nad liofilizowanym miąższem acai.
? Liofilizacja to lepsza metoda konserwacji owoców od suszenia rozpyłowego, suszenia na słońcu i innych metod konserwacji. Pozwala na zachowanie wartości odżywczej, składników fitochemicznych i antyoksydacyjnego potencjału acai.
? Badania poświęcone składowi odżywczemu i bioaktywności miąższu acai publikowano w znaczących, recenzowanych pismach naukowych, takich jak ?Journal of Agricułtural and Food Chemistry?.
? Wolne rodniki wchodzą w naszych organizmach w reakcje z takimi organicznymi substratami, jak białka i lipidy. Mogą uszkadzać DNA w naszych komórkach. Oksydacja tych biomolekuł może wyrządzać szkody i przyczyniać się do przyspieszenia starzenia i/łub chorób.
? Analiza zdolności absorpcji wolnych rodników (ORAC) to rzetelna i wiarygodna metoda porównywania mocy antyoksydacyjnej pokarmu. Pozwala na ocenę skuteczności wymiatania rodnika peroksylowego ? najczęściej wytwarzanego w naszym organizmie wolnego rodnika. Należy jednak pamiętać o tym, że tę analizę przeprowadza się in vitro, stąd jakiekolwiek twierdzenie, że dana substancja może zmniejszać tworzenie się tego rodzaju reaktywnych form tlenu wymaga
dowodu in vitro.
? Powiada- się, że jednostki ORAC to ?punkty młodości?.
? Przy pomocy analizy ORAC amerykański Departament Rolnictwa przebadał prawie trzysta owoców, warzyw i orzechów, powszechnie występujących w kuchni amerykańskiej, oraz miąższ acai pod kątem ich pojemności antyoksydacyjnej.
? Liofilizowane acai posiada najwyższy wskaźnik ORAC ze wszystkich zbadanych pokarmów, z wyjątkiem kilku przypraw. Szacuje się go w literaturze naukowej na 1027 mikromoli równoważnika Troloksu na gram (umoli TE/g).
? Badania naukowe dotyczące pojemności antyoksydacyjnej aa w odniesieniu do rodnika peroksylowego plasują ten owoc na samym szczycie listy owoców i warzyw. W teście ORAC posiada on 102 700 jednostek na sto gramów. Dla porównania wyniki rośli uchodzących za liderów w tej dziedzinie ? żurawiny i borówki amerykańskiej ? to około 9 000 jednostek. Na podstawie samego testu ORAC nie można jednak stwierdzić, że jakiś pokarm jest lepszy od innego, tym bardziej że wszystkie owoce i warzywa wzbogacają ludzką dietę o substancje fitochemiczne posiadające właściwości antyoksydacyjne.
? Hydrofilowa pojemność ORAC wynosi dla liofilizowanego acai 998 umoli TE/g i jest najwyższa spośród wszystkich pokarmów.
? Lipofilowa pojemność ORAC wynosi dla liofilizowanego acai 19 moli TE/g i jest najwyższa spośród wszystkich owoców i warzyw.
? Wynik analizy pojemności antyoksydacyjnej równoważnika Troloksu (TEAC) wynosi dla liofilizowanego acai 744 umole TE/g i jest najwyższy ze wszystkich dotychczas przebadanych pokarmów.
? Wynik analizy mocy antyoksydacyjnej redukcji jonów żelaza (FRAP) wynosi dla liofilizowanego acai 249 umoli TE/g i jest najwyższy ze wszystkich dotychczas przebadanych pokarmów.
? Analiza TBARS wykazała, że nie filtrowane ani nie oczyszczane liofilizowane lub zamrożone acai hamuje lipidową peroksydację tłuszczów u osób poddawanym randomizowanemu, podwójnie ślepemu badaniu krzyżowemu, z grupą kontrolną stosującą placebo.
? Zdolność usuwania anionorodników nadtlenkowych wynosi dla acai 1614 jednostek SOD i jest najwyższa spośród wszystkich pokarmów. Rodnik nadtlenkowy uczestniczy w patogenezie wielu chorób. Wytwarza też bardzo toksyczny rodnik hydroksylowy, który przynosi najwięcej szkód w organizmie człowieka.
? Dzięki analizom antyoksydacyjnym HORAC i NORAC wiemy, że aaf posiada wielką zdolność usuwania rodników hydroksylowych i peroksynitrytowych.
? Spora ilość literatury naukowej podkreśla znaczenie stresu oksydacyjnego w rozwoju chorób związanych z procesami starzenia oraz rolę zawartych w diecie polifenoli w zapobieganiu tym zjawiskom.
? Badania pokazują, że miąższ acai może zmniejszać stres oksydacyjny związany z naturalnie zachodzącymi procesami, takimi jak metabolizm tlenowy i stany zapalne organizmu.
? Badania wykazały, że sok, którego podstawą jest nieoczyszczone lub nieprzefiltrowane acai, podwyższa poziom aktywności antyoksydacyjnej w surowicy krwi u zdrowych dorosłych osób, poddanych działaniu stresu oksydacyjnego w randomizowanych, podwójnie ślepych badaniach naprzemiennych, z grupą kontrolną stosującą placebo.
? Badania wykazały, że sok, którego podstawą jest nieoczyszczone lub nieprzefiltrowane acai, podwyższa poziom związków antyoksydacyjnych w surowicy krwi u zdrowych dorosłych osób, poddanych działaniu stresu oksydacyjnego w randomizowanych, podwójnie śIepych badaniach
naprzemiennych, z grupą kontrolną stosującą placebo.
? Badania wykazały, że u osób poddanych otwartej próbie klinicznej, spożywających codziennie przez dwa tygodnie sok, którego podstawą było nieoczyszczone lub nieprzefiltrowane acai, znacząco
zwiększyła się mobilność i zmniejszyły dolegliwości bólowe ze strony stawów kolanowych i kręgosłupa lędźwiowego.
? Znajdujące się w acai związki antyoksydacyjne potrafią przenikać do komórek człowieka i stwarzać tam ochronę antyoksydacyjną.
? Badania wykazały, że znajdujące się w acai związki antyoksydacyjne pobudzają aktywność antyoksydacyjną surowicy krwi in vivo.
? Acai zawiera ponad trzy tysiące związków organicznych określanych mianem substancji fitochemicznych, takich jak flawonokly1 polifenole, antocyjany i proantocyjanidyny. Coraz więcej prac naukowych, wskazuje na korzyści zdrowotne towarzyszące spożywaniu tych substancji.
? Odkryto, że antocyjany zawarte w acai mają pięciokrotnie większą moc od tej samej klasy antocyjanów znajdujących się w innych jagodach, słynących ze swych antyoksydacyjnych właściwości prozdrowotnych.
? Dwa antocyjany dominujące w acai to cyjanidyno-3-glukozyd i glukozyd cyjanidyno-3 kumarynorutynozydu.
? Kiedy komórki anormalne napotykają flawonoid, cyjanidyno-3 glukozyd (C-3-R), reagują uwolnieniem nadtlenków, które wybiórczo uśmiercają komórki rakowe. Kiedy zdrowe komórki napoty? kają C-3-4, nie uwalniają nadtlenków. Flawonoidem dominującym w acai jest C-3-R.
? Kiedy w warunkach eksperymentalnych gryzonie poddano działaniu środka wywołującego raka przełyku, liofilizowany miąższ acai powstrzymał tworzenie się guzów, hamował ich rozrost i zmniejszał ilość, w porównaniu do grupy kontrolnej, w której nie podawano miąższu aQaf.
? Badania prowadzone nad liofilizowanym acai dowiodły, że posiada ono potężne działanie przeciwzapalne in vitro.
? Znajdujące się w acai białka działają hamująco na wydzielanie się ze ślinianek alfa-amylazy, będącej u ludzi markerem stresu.
? Analiza sumy przeciwutleniaczy (TAO) wykazała, że acai jest zarówno szybkim, jak i powolnym przeciwutleniaczem.
? Przeprowadzone badania wykazały, że ludzkie neutrofile (rodzaj białych krwinek krwi) potraktowane miąższem acai reagowały znacznie zmniejszoną produkcją wolnych rodników w odpowiedzi na ekspozycję na nadtlenek wodoru. Inhibicja wyrzutu wolnych rodników z neutrofili
utrzymywała się nawet przy stężeniu jednej części na bilion, co sugeruje, że działanie to zachodzi również w warunkach naturalnych
? Acai zawiera sporą ilość tłuszczów roślinnych znanych jako fitosterole. Dominującymi w tym owocu fitosterolami są beta-sitosterol, kampesterol i stigmasterol. Dowiedziono, że te związki chemiczne
zmniejszają poziom lipidów.
? Dzięki analizie inhibitorów cyklooksygenazy okazało się, że miąższ acai działa hamująco na cyklooksygenazę-2 (COX-2). Jednym ze sposobów na zmniejszenie ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego jest właśnie zahamowanie aktywności COX-2.
? Miąższ acai zawiera wszystkie zasadnicze witaminy, minerały i pierwiastki śladowe niezbędne dla ludzkiego zdrowia.
? Miąższ acai zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne oraz wiele aminokwasów endogennych istotnych dla syntezy białek w ludzkim ciele.
? Acai to dobre źródło rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Nierozpuszczalny błonnik zawiera polifenole antyoksydacyjne, dlatego nie powinno się go usuwać podczas filtrowania lub oczyszczania.
? W stu gramach miąższu acai znajduje się zaledwie 1/10 grama cukru. Oznacza to bardzo niski poziom węglowodanów.
? W miąższu acai znajduje się bardzo mało sodu, zaledwie 0.25%.
? Dzięki dostrzeżeniu wartości ekonomicznej owocu acai dla Amazonii zmniejszono wycinkę drzew dla potrzeb pozyskiwania serca palmy.
? W 2007 roku owoc acai stał się czołowym produktem żywnościowym eksportowanym ze wschodniej delty Amazonki. Ścinanie palm acai dla pozyskiwania z nich serc palmy znacząco się zmniejszyło od czasu, gdy w 2007 doceniono wartość jej owocu.
? Dzięki odpowiednio zarządzanym plantacjami palm acai (acaizais) można zbierać owoce acai i serca palmy bez wyrządzania szkód środowisku.
? Amazonia słynie z tego, że jest ?płucami Ziemi?, dostarczając 20% tlenu, którym oddychamy.
? Palma acai przyczynia się do absorpcji dwutlenku węgla z naszej atmosfery oraz wytwarzania tlenu.
? Kiedy miąższ acai dodano do wysokotłuszczowej diety muchy posiadającej 59% genów wspólnych z człowiekiem, znacząco wydłużyło się jej życie. Odkryto też, że miąższ acai hamuje glukoneogenezę,
co ma znaczenie dla cukrzyków.
? Badania laboratoryjne wykazały, że związki chemiczne zawarto w acai dezaktywują toksyczne białka i wywołują autofagocytozę co może wskazywać na to, że chronią przed cytotoksycznością (lub przynajmniej ją opóźniają), związaną z chorobami neurodegeneracyjnymi.
? Naukowcom udało się rozpoznać związki chemiczne przyczynia. jące się do potężnych właściwości przeciwzapalnych miąższu aLIr Okazało się, że potrafią one hamować rozwój schorzeń miażdżycowych u zwierząt wytwarzających dziesięciokrotnie więcej cholesterolu od zwykłych zwierząt.
? Badania wykazały, że zwierzęta karmione dietą wysokotłuszczową zawierającą miąższ acai posiadają niższy LDL-cholesterol i wyżsiy HDL-cholesterol od zwierząt w grupie kontrolnej.
? Ogólnie rzecz biorąc, owoce posiadają dwa razy większą pojemność antyoksydacyjną od warzyw. Zatem słuszne są zalecenia, by jeść codziennie więcej owoców.
? Związki chemiczne zawarte w miąższu acai mogą wpływać na komunikację komórkową in vivo.
? Związki chemiczne zawarte w miąższu acai mogą wpływać na ekspresję genów. Może to tłumaczyć, czemu picie napojów zawierających acai poprawia zdrowie osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.
? Na podstawie szeregu badań eksperymentalnych in vitro i in vivo stwierdzono, że sok owocowy zawierający acai nie posiada właściwości mutagennych, klastogennych ani cytotoksycznych,
wykazuj cechy antymutagenne i nawet przy dużym spożyciu doustnym nie powoduje oznak zatrucia.

Autor: Marcin Sarnacki.

Jedna myśl nt. „Acai, cudowny owoc z Amazonii! Sok MonaVie do nabycia w butelkach a 0,75 l.

  1. Pingback: Mam migotanie przedsionków teraz juz utrwalone, ale wcześniej miałem ataki co 48 godzin, trwające dobę! » Dr Jacek Roik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>