Abp Zimowski o konferencji na temat zapobiegania i leczenia AIDS.

Kościół katolicki prowadzi na świecie prawie 120 tys. ośrodków służby zdrowia, w których leczeni są chorzy na AIDS. Przypomina o tym abp Zygmunt Zimowski przy okazji rozpoczętego właśnie w Watykanie międzynarodowego kongresu ?Człowiek w centrum troski zapobiegania i leczenia choroby HIV/AIDS?. Spotkanie zorganizowała kierowana przez niego Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Watykańska Fundacja Dobrego Samarytanina. Została ona powołana w 2004 r. przez Jana Pawła II w celu niesienia pomocy ludziom zarażonym wirusem HIV, szczególnie w krajach afrykańskich. ?Obecne sympozjum zorganizowano jako odpowiedź na prośbę Kościołów lokalnych, by wypracować nowy projekt wspierający działalność duszpasterską, a także medyczno-sanitarną? ? powiedział szef watykańskiej dykasterii.

?Kongres noszący tytuł ?Człowiek w centrum troski zapobiegania i leczenia choroby HIV/AIDS?, to szansa na pogłębienie i realizację Magisterium Kościoła w tej dziedzinie, oraz promowanie świadomości etycznej tych, którzy opiekują się chorymi, jak i poszanowanie godności każdej osoby zakażonej ? stwierdził abp Zygmunt Zimowski. ? Celem jest również ponowne przypomnienie o solidarności państw bogatych wobec krajów o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, gdzie wciąż zbyt wielu ludzi umiera z powodu braku dostępu do potrzebnych terapii, a w szczególności terapii tzw. antyretrowirusowej. W tej dziedzinie należy wymienić również możliwość, jeszcze niezbyt dostępną z przyczyn ekonomicznych i logistycznych, zapobiegania przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko jeszcze nienarodzone i na niemowlę?.

?Podsumowując, kongres ma przyczynić się do przedstawienia rozwiązań medyczno-naukowych, edukacyjnych i socjalnych, które mogłyby pogłębić współzależność między faktami medyczno-naukowymi, aspektami humanitarnymi, społecznymi oraz wytycznymi Nauczania Kościoła i pracą duszpasterską, jakimi powinni kierować się wszyscy opiekujący się chorymi? ? dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W watykańskim kongresie biorą udział przedstawiciele pięciu kontynentów zaangażowani na swym terenie w walkę z pandemią AIDS. Najwięcej zarażonych mieszka w Afryce subsaharyjskiej. W ciągu ostatnich 30 lat na całym świecie wirusem HIV zaraziło się 60 mln ludzi; w tym samym czasie połowa z nich zmarła. AIDS stanowi obecnie na świecie pierwszą przyczynę śmierci.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>