Abp Zimowski na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

„W obliczu różnych patologii związanych z niepełnosprawnością warto zawsze uwrażliwiać opinię publiczną na pojęcia godności, praw i dobrostanu tych naszych braci i sióstr, pobudzając świadomość dobrodziejstw wynikających z ich integracji w różnych aspektach życia społecznego”. Słowa te znalazły się w przesłaniu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia na obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dokument odczytano podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej z tej okazji przez Włoskie Stowarzyszenie Fizjoterapii i Rehabilitacji SIMFER. Abp Zygmunt Zimowski zaznacza, że sfera praw nie może być „przywilejem dla nielicznych, silnych i zwycięskich”. Jeśli bowiem miejsce w społeczeństwie ograniczy się jedynie do pełnosprawnych, stanowić to będzie dyskryminację, a nie sprawiedliwość. Tymczasem osobom dotkniętym niepełnosprawnością powinno się ułatwiać udział w życiu obywatelskim i duchowym, umożliwiając im integralny rozwój, a zarazem unikając wobec nich interesowności czy paternalizmu.

„Kościół ze swej strony pragnie włączyć się w to ważne zadanie” – zapewnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Zwraca przy tym uwagę, że w dzisiejszym społeczeństwie niepełnosprawność często traktuje się jako zgorszenie i ciężar do jak najszybszego usunięcia. Tymczasem w świetle wiary osoby cierpiące ukazują sobą ukrzyżowanego Syna Bożego i same mogą uczyć wszystkich miłości. Otwierając się na to przesłanie, wszyscy mogą stawać się narzędziami ewangelizacji, czy to świadcząc dobro cierpiącym, czy też czyniąc to samo własnym cierpieniem – pisze abp Zimowski w przesłaniu na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

tc/ rv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>