Abp Zimowski: Krzyż magnesem mądrości i miłości!

O sensie i wartości trwania przy Krzyżu i o jego miejscu w życiu jednostek i narodów mówił wczoraj abp Zygmunt Zimowski. Z inicjatywy przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia została wczoraj odprawiona w kościele św. Ducha w pobliżu Watykanu Msza w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Liturgii przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, a koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Ryłko oraz abp Piero Marini. W homilii abp Zimowski podkreślił, że los większości ofiar sobotniej tragedii dopełnił się w Krzyżu Chrystusa.

?Większość osób, które zginęły, które znaliśmy i które były naszymi przyjaciółmi to ludzie Solidarności ? przypomniał kaznodzieja. ? To ci ludzie, którzy na bramie stoczni w Gdańsku zawiesili krzyż Chrystusa, którzy walczyli o naszą ojczyznę nie z zaciśniętą pięścią, ale z pieśnią na ustach Boże coś Polskę, ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Słowo ?solidarność? to nasze słowo, które wyszło na cały świat z naszej ojczyzny. I dobrze, że dla nas chrześcijan będzie ono zawsze implikowało również solidarność z Chrystusowym krzyżem, będzie oznaczało sprawiedliwość, prawdę, miłość, a dalej również ? poświęcenie na wzór samego Chrystusa?.

Abp Zimowski dodał, że Chrystusowy Krzyż ukazuje sens cierpienia, które w tajemniczy sposób przemienia się w narzędzie zbawienia. Odnosi się to także do życia takich zbiorowości jak narody, dla których Krzyż jest swoistym magnesem mądrości i miłości aż po najwyższe poświęcenie dla bliźnich.

Radio Watykańskie , www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>