A pilotem rządzą bakterie…

Choć nie zwracamy na nie uwagi, bakterie cały czas nam towarzyszą. Żyją w nas, na nas i na naszych sprzętach. Całkiem niedawno ujawniono, że biura kobiet są czystsze od biur mężczyzn, a teraz naukowcy zajęli się systematycznym przeglądem stanu mikrobiologicznego pokojów hotelowych. Okazuje się, że jednym z najbrudniejszych elementów wyposażenia jest pilot od telewizora. Nie lepiej wypadają wózki samych pokojówek.
Katie Kirsch z Uniwersytetu w Houston przedstawiła wyniki swoich badań na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Mikrobiologicznego. Jej zespół pobierał wymazy z pokojów hotelowych w Teksasie, Indianie i Południowej Karolinie. Określano poziom bakterii tlenowych i kałowych na wszelkich możliwych powierzchniach.

Część wyników nie była dla akademików niespodzianką. Na czele listy najbardziej zanieczyszczonych obiektów znalazły się bowiem toaleta czy kran w łazience. Zaskoczył ich jednak stan pilota od telewizora oraz przełączników w lampce nocnej. Jak dodaje Kirsch, zatrważające wyniki dała analiza wyposażenia sprzątaczek. Gąbki czy mopy stwarzały ryzyko skażenia krzyżowego pomieszczeń.

Obecnie czystość pokojów ocenia się wzrokowo. W świetle wyników uzyskanych przez mikrobiologów z Houston wydaje się jednak, że nie jest to zbyt skuteczna metoda. Co więcej, może ona zagrażać osobom z obniżoną odpornością, np. zażywającym immunosupresanty.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: Science A GoGo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>