80 procentom udarów mózgu można by zapobiec!

W Polsce co roku dochodzi do 60-70 tys. udarów, ok. 30 tys. pacjentów umiera z jego powodu, a ponad połowa na trwałe traci sprawność. Jak twierdzi dr Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w ciągu kolejnych pięciu lat aż u 40 proc. pacjentów dochodzi do ponownego udaru. Według dr Macieja Niewady z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii, zapadalność na udar mózgu w Polsce jest podobna jak w innych krajach Unii Europejskiej. Jednak ciągle nie obserwuje się tendencji spadkowej, jeśli chodzi o liczbę zgonów z tego powodu.

Ma to między innymi związek z gorszą niż w Europie Zachodniej opieką szpitalną oraz z niską świadomością społeczeństwa polskiego na temat udaru mózgu i czynników jego ryzyka. Zalicza się tu wiele czynników, na które możemy wpływać poprzez zmianę stylu życia, jak m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, choroba niedokrwienna serca, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, otyłość, dieta, nadużywanie alkoholu.

Według prof. Janiny Stępińskiej z Instytutu Kardiologii w Warszawie, bardzo ważnym czynnikiem ryzyka udaru jest migotanie przedsionków, najczęstsze zaburzenie rytmu serca. U osób, które na nie cierpią, do udarów dochodzi pięciokrotnie częściej niż w ogólnej populacji. Dzieje się tak, gdyż migotanie prowadzi do zalegania krwi w przedsionkach (zwłaszcza w lewym) i powstawania skrzepliny.

? Odrywające się od niej fragmenty mogą zablokować naczynie krwionośne m.in. w mózgu i wywołać udar ? wyjaśniła specjalistka.

Jak podkreśliła, migotanie przedsionków może być związane z wadą serca, ale często jest konsekwencją schorzeń, na których rozwój mamy duży wpływ i które możemy kontrolować, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca typu II, niewydolność serca.

Migotanie przedsionków jest bardzo rozpowszechnione – w samej UE dotyczy ono 4,5 mln osób. U pacjentów z tym zaburzeniem udary mają szczególnie ciężki przebieg – w ciągu pierwszego roku umiera ok. 50 proc. pacjentów.

Aby obniżyć ryzyko udaru w tej grupie chorych, podaje im się leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K (AWK), takie jak warfaryna. Ich wadą jest to, że wchodzą w interakcje z innymi lekami, a także z pokarmami i napojami.

? W zależności od tego, czy chory wypije alkohol, czy zje mięso musi więc wyliczyć sobie, jaką dawkę leku przyjąć ? wyjaśniła Stępińska. To utrudnienie sprawia, że wielu pacjentów nie zażywa go zgodnie z zaleceniami lekarza. Poza tym, zbyt niskie dawki AWK gwałtownie podnoszą ryzyko udaru niedokrwiennego, a zbyt wysokie – udaru krwotocznego.

Według specjalistki, w krajach Europy Zachodniej pacjenci mają dostęp do domowych analizatorów krzepliwości krwi, co znacznie ułatwia im dobieranie dawki. Są to aparaty funkcjonujące podobnie do glukometrów. Niestety, są one drogie i w Polsce nierefundowane.

Jak podkreślił prof. Krzysztof J. Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ostatnio pojawiła się jednak nadzieja na skuteczniejsza profilaktykę udarów mózgu u osób z migotaniem przedsionków. Duże badania kliniczne wykazały, że lek przeciwzakrzepowy (eteksylan dabigatranu) o innym mechanizmie działania niż leki z grupy AWK wyraźnie zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zatorów w naczyniach. Jest też łatwiejszy w stosowaniu dla pacjentów.

Specjaliści podkreślają, że dzięki modyfikacji stylu życia oraz skuteczniejszej profilaktyce lekowej u chorych z migotaniem przedsionków, 80 proc. udarów można by zapobiec.

PAP, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>