75 proc. polskich ferm wielkostadnych dotkniętych jest kokcydiozą.

Niewielu hodowców trzody chlewnej wie, że ich stado może być dotknięte inwazją kokcydiów. Typowe dla kokcydiozy objawy, czyli biegunka i słaba kondycja zwierzęcia, łączone są zazwyczaj z innymi infekcjami – informuje portalspozywczy.pl Anna Małecka, koordynatorka Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Policz się z kokcydiozą. Zarabiaj na profilaktyce”. Efektem choroby są odczuwalne straty ekonomiczne – przy odsadzeniu hodowca traci na każdym prosięciu ok. 1,5 kg.
Aby poszerzyć wiedzę hodowców dotyczącą kokcydiozy oraz zmotywować do jej zapobiegania i leczenia została rozpoczęta kampania edukacyjna „Policz się z kokcydiozą. Zarabiaj na profilaktyce”. Patronem kampanii jest Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Szacuje się , że aż 75 proc. polskich ferm wielkostadnych dotkniętych jest kokcydiozą. Natomiast, jak pokazały badania przeprowadzone wśród hodowców trzody chlewnej, w ramach kampanii „Policz się z kokcydiozą. Zarabiaj na profilaktyce”, wiedza na temat tej choroby jest wciąż niska i bardzo często niepełna.

Problem biegunek w hodowli trzody chlewnej dostrzega aż 85 proc. respondentów, co świadczy jak ważny to temat w aspekcie wyników ekonomicznych. Ale aż 83 proc. z nich nie ma świadomość, że jedną z przyczyn tych biegunek może być kokcydioza. Biegunki również są stawiane na pierwszym miejscu wśród wszystkich chorób występujących w stadzie (81 proc.).

Spośród wszystkich ankietowanych respondentów 59 proc. deklaruje znajomość kokcydiozy, ale jednocześnie blisko 90 proc. hodowców nie zna lub błędnie wskazuje przyczyny wystąpienia kokcydiozy na fermie. Zdecydowana większość nie wie, jak z nią walczyć, jak jej zapobiegać i, co ważne, jakie są skutki zaniechania leczenia.

Zważywszy nie tylko na badania kampanii, ale również na wcześniejsze dane szacunkowe Jan Biegniewski, prezes Polsus, mocno akcentuje konieczność wzmocnienia świadomości polskich hodowców w problematyce kokcydiozy: – Tylko profilaktyczne leczenie, prowadzone systematycznie, pod kontrolą lekarza, pozwoli hodowcom zniwelować straty ekonomiczne powodowane kokcydiozą. Świadomość tych strat jest wciąż mało dostrzegana – tymczasem niemal każda ferma w Polsce została dotknięta kokcydiozą. Pytanie, ilu hodowców wie, że stado cierpiące na charakterystyczną biegunkę, powinno być leczone w kierunku kokcydiozy? Kampania ma za zadanie poszerzyć wiedzę na temat metafilaktyki kokcydiozy w Polsce.

ŁR, portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>