50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą.

Ponad 50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą, w około 50 krajach świata, i zarabiane przez nich pieniądze stanowią dla Kuby główne źródło dewiz – poinformowała we wtorek przedstawicielka kubańskiego sektora opieki zdrowotnej. „Ponad 50 tys. pracowników tego sektora, w tym 25 tys. lekarzy, działa obecnie za granicą” – powiedziała dyrektor państwowej agencji eksportu usług medycznych Yilian Jimenez, cytowana przez oficjalny dziennik rządowy „Granma”.

Na pierwszym miejscu wśród krajów korzystających z kubańskich specjalistów jest Wenezuela, gdzie pracuje 30 tys. Kubańczyków, a na drugim miejscu – Brazylia, gdzie zatrudnionych jest 11 tys. kubańskich specjalistów opieki zdrowotnej.

Eksport usług – głównie w ochronie zdrowia, ale także edukacyjnych i sportowych – stanowi podstawowe źródło kubańskich dochodów w dewizach, przynosząc rocznie 8,2 mld dolarów, czyli o wiele więcej niż turystyka, z której wpływa tylko 2,5 mld – mówią oficjalne dane. Eksport lekarzy „nie wpływa na jakość świadczonych w kraju usług” – podkreśliła Yilian Jimenez, dodając, że nasycenie kraju lekarzami jest podobne do „poziomu w krajach uprzemysłowionych”.

Jak podaje kubańskie ministerstwo zdrowia, na Kubie, zamieszkanej przez 11,1 mln ludzi, jest 76 836 lekarzy, 14 964 dentystów i 88 364 pielęgniarki, czyli średnio 6,9 lekarzy na tysiąc mieszkańców, 1,3 – dentystów i 7,9 pielęgniarek. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>