40 proc. osób zakażonych HIV nie skończyło 24 lat.

Epidemia HIV na całym świecie dotyka głównie osoby młode – 40 proc. żyjących z HIV to osoby między 15 a 24 rokiem życia. W Polsce 7 proc. zakażeń to ludzie poniżej 20 roku życia – wynika z danych eksperckich przedstawionych przez Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
46 proc. wszystkich zakażeń w naszym kraju dotyczy osób między 20 a 29 rokiem życia. Co więcej według szacunków, w Polsce może być nawet 70 proc. osób zakażonych HIV, które nie mają wiedzy o zakażeniu i w związku z tym nie są ujmowane w statystykach.
Do 31 grudnia 2010 roku w naszym kraju odnotowano 13,9 tys. zakażonych ogółem. 2,44 tys. to chorujący na AIDS. Zarejestrowana liczba zgonów to 1,053 tys. osób.

Z danych podanych przez CIR wynika, że co czwarta osoba zakażona HIV w Polsce to kobieta. Zakażeniu ulega również coraz więcej osób o orientacji heteroseksualnej, bez narkomanii dożylnej potwierdzonej wywiadami. Wzrasta również liczba zakażeń wśród mężczyzn mających kontakty homoseksualne.

Na świecie żyje około 33,3 mln osób zakażonych HIV. Lawinowy wzrost zakażeń HIV i umieralności na AIDS obserwuje się w Europie Wschodniej, głównie na terytorium Federacji Rosyjskiej i na Ukrainie. CIR zauważa, że zjawiska te są szczególnie niepokojące dla naszego kraju.

Początek XXI wieku nie przyniósł oczekiwanych odkryć naukowych w kwestii wynalezienia szczepionki zapobiegającej zakażeniu HIV. Mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji zapewniającej maksymalną dostępność leczenia antyretrowirusowego (ARV) oraz objęciu działaniami prewencyjnymi i edukacyjnymi najszerszej grupy odbiorców, nadal mamy do czynienia z pandemią AIDS.

Według fachowców, w dalszym ciągu najskuteczniejszym środkiem zapobiegania zakażeniom jest systematyczna profilaktyka, w której uwzględnia się zróżnicowane potrzeby społeczne, zachowania i profesje ludzi.

Przypomnijmy, że we wtorek (3 kwietnia) Rząd przyjął harmonogram realizacji „Krajowego programu zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS” opracowanego na lata 2012-2016.

DMX / Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>