4 lutego w Warszawie akcja Polskich Amazonek „Apetyt na życie”.

Ruch Społeczny Polskie Amazonki organizuje 4 lutego na Dworcu Centralnym w Warszawie happening pod hasłem „Apetyt na życie”. Podczas akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem będzie też można wykonać podstawowe badania krwi w specjalnym autokarze. „Pokażmy, że mamy apetyt na życie i stosując profilaktykę, robimy rakowi wspak” – podkreśliła w informacji przesłanej PAP prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki Elżbieta Kozik. Według niej „same kampanie nagłaśniające problem zachorowalności na nowotwory nie wystarczają, a najważniejsze są akcje profilaktyczne, podczas których ludzie mogą skorzystać z kontrolnych badań”. „Chcemy połączyć działania edukacyjne z możliwością skorzystania z badań. Przez cały rok będziemy przypominać, że warto o siebie dbać i promować określone badania profilaktyczne” – zapowiada Kozik.
W ramach akcji w poniedziałek o godz. 17 w hali głównej Dworca Centralnego odbędzie się happening w formie tanecznego flash moba. Osoby, które w tym czasie będą na dworcu, będą mogły zatańczyć do piosenki Michaela Jacksona w prostej choreografii według pomysłu Moniki Bral. Film z choreografią znajduje się na stronie www.facebook.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny.

Ponadto w godz. 16-19 w autokarze obok dworca będzie można wykonać bezpłatne badanie krwi.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne, które jest odzwierciedlaniem kondycji organizmu. Przypominają, że wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak, a proste badania krwi mogą sugerować istniejące problemy ze zdrowiem.

Dlatego ważne jest, żebyśmy raz w roku wykonali badanie OB, morfologię oraz zbadali poziom cukru i cholesterolu we krwi – przekonują Polskie Amazonki. Przypominają, że wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na badania lub wykonać je bez skierowania w prywatnych placówkach i laboratoriach – koszt to ok. 15 zł.

Szczegółowe informacje na temat profilaktyki nowotworowej można znaleźć na stronie www.rakowiwspak.pl

Polskie Amazonki Ruch Społeczny to organizacja non profit, której celem jest działalność na rzecz chorych na raka oraz szerzenie profilaktyki onkologicznej. Organizacja skupia osoby chore, z grup podwyższonego ryzyka, oraz tych, dla których istotny jest stan polskiej onkologii. Patronat nad Ruchem objęło Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi i najstarsza organizacja pacjencka – pierwszy w Polsce Klub Amazonek – Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>