4 lutego – Dniem Hakowicza!

Już 4. lutego, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, w całym kraju odbędzie się Dzień Hakowicza. Ponad 3,5 tysiąca uczniów z całej Polski tego dnia zorganizuje marsze, koncerty oraz happeningi. Wszystko po to, aby edukować dorosłych nt. nowotworów układu chłonnego – chłoniaków – oraz zwrócić ich uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Dzień Hakowicza odbędzie w ramach 7. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.

Dzień Hakowicza stanowi kumulację działań edukacyjnych prowadzonych przez młodzież uczestniczącą w Programie „Mam Haka na Raka”. W ramach wcześniejszych edycji, młodzi ludzie niejednokrotnie udowadniali , że ich wyobraźnia i kreatywność nie zna granic. W celu zwrócenia uwagi dorosłych na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych młodzież będzie organizowała specjalne akcje, marsze i happeningi w swoich miejscowościach.
„Jestem dumny, że już po raz siódmy angażujemy się w tak niezwykłą inicjatywę, jaką jest Program «Mam Haka na Raka». Z ogromną radością obserwujemy jak z roku na rok Program się rozwija i przyłączają się do niego kolejni młodzi ludzie. Poprzednie edycje pokazały, że nasza młodzież jest bardzo pomysłowa i niezwykle zaangażowana, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na Dzień Hakowicza i to jak młodzież zaskoczy nas w tym roku.” – mówi Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline.

Ideą Dnia Hakowicza jest to, by poprzez akcje specjalne np. marsze, happeningi, koncerty czy też flash moby (zaskakujące i niespodziewane wydarzenia w miejscach publicznych), intrygować ludzi oraz docierać do nich z głównym przekazem „Mam Haka na Raka”. Ponadto w trakcie działań w swoich regionach młodzież będzie rozdawała ulotki oraz wygłaszała prelekcje przybliżając w ten sposób społeczeństwu wiedzę na temat profilaktyki nowotworowej. Ważnym elementem Dnia Hakowicza jest również zbieranie podpisów pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. W ten sposób młodzież zachęca społeczeństwo do szerzenia wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej wśród swoich najbliższych.
„Na chłoniaka choruje coraz więcej osób, dlatego bardzo ważne jest to, aby mówić o problemie oraz o konieczności wykonywania badań profilaktycznych. Dzień Hakowicza jest momentem, gdy młodzi ludzie poprzez szereg działań edukują społeczeństwo i przyczyniają się do zwiększania świadomości Polaków na temat chorób nowotworowych. Z roku na rok dociera do mnie coraz więcej pozytywnych sygnałów na temat działań Hakowiczów, dlatego i tym razem trzymam mocno kciuki za naszą zdolną młodzież.”– mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Tematem tegorocznej edycji „Mam Haka na Raka” są nowotwory układu chłonnego – chłoniaki – na które co roku choruje ponad 6000 osób. Co tym razem wymyślą Hakowicze, aby dotrzeć do jak największej ilości osób i przekonać ich do robienia badań profilaktycznych? Przekonać będzie się można już wkrótce.

Więcej informacji:
www.mamhakanaraka.pl,
www.facebook.com/Mam.Haka.na.Raka,
www.youtube.com/user/MamHakaNaRakaPL.

***
„Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim Programem skierowanym do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem Programu jest umiejętne zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej. „Mam Haka na Raka”, który realizowany jest przez Polską Unię Onkologii oraz partnera strategicznego GlaxoSmithKline, podzielony został na kilka zasadniczych etapów. Priorytetem jest przekazanie nastolatkom wiedzy, za pomocą której skutecznie mogą walczyć z niską świadomością profilaktyki chorób nowotworowych w naszym społeczeństwie. W I etapie Programu, uczniowie działają w swoich środowiskach lokalnych, szerząc wiedzę na temat możliwości zapobiegania rakowi. Do II etapu zostają zakwalifikowane zespoły, które wykażą się największym zaangażowaniem i kreatywnością. Drużyny te zostają zaproszone do udziału w Warsztacie Kreatywnym, którego przedmiotem jest stworzenie kampanii promującej profilaktykę nowotworową (co roku inny nowotwór). Zwycięski projekt kampanii społecznej autorstwa uczniów jest opracowywany przez profesjonalistów z agencji reklamowej, a następnie realizowany w mediach i na nośnikach reklamowych w całej Polsce. Istotą Programu „Mam Haka Na Raka” jest zaangażowanie młodzieży w budowanie świadomego zdrowotnie społeczeństwa i przekonanie obywateli do wykonywania badań profilaktycznych. Co roku Program poświęcony jest profilaktyce wybranego nowotworu, a jego efektem jest ogólnopolska kampania społeczna, zaprojektowana przez uczestników. Kampanie z poprzednich edycji „Mam Haka na Raka” były poświęcone rakom: piersi, prostaty, szyjki macicy, płuc, jelita grubego oraz rakowi skóry – czerniakowi. W tym roku młodzież stawi czoła nowotworom układu chłonnego – chłoniakom, które coraz częściej występują w polskim społeczeństwie. Patronat merytoryczny nad tegoroczną edycją Programu „Mam Haka na Raka” oraz towarzyszącymi mu działaniami sprawują: Komisja Europejska, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Aptekarska oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Dodatkowych informacji udzielają:

Biuro Programu „Mam Haka Na Raka”
24/7Communication
Elżbieta Górecka
Tel. 501 041 408,
e-mail: elzbieta.gorecka@247.com.pl Biuro Programu „Mam Haka Na Raka”
24/7Communication
Aneta Sobiesiak
Tel. (22) 279 11 29,
e-mail: aneta.sobiesiak@247.com.pl

Jedna myśl nt. „4 lutego – Dniem Hakowicza!

  1. Młodzieży naszej, bo jest przyszłością naszego katolickiego i słowiańskiego narodu,
    gorąco polecam zapoznanie się z książką Dr Ewy Dąbrowskiej pt.: „Ciało i ducha ratować żywieniem”, gdyż w połączeniu z Jej wykładami istniejącymi w internecie, daje szanse na to, by nasze społeczeństwo stało się Narodem bez raka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>