25 lipca w Polsce obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

W Polsce 25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Został on ogłoszony przez krajowego duszpasterza kierowców, kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca i Fundację Kierowca Bezpieczny.  Podczas porannej Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego modlono się w intencji kierowców i ofiar wypadków drogowych. Natomiast na warszawskim Rondzie Dmowskiego już po raz czwarty odbyła się akcja ?Dzień bez Mandatu?.

?My nie tylko jesteśmy od tego, żeby nakładać mandaty, bądź kierować sprawy do Sądu Grodzkiego ? mówi zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. ? Mamy również stosować środki oddziaływania wychowawczego w postaci np. pouczenia. Tu widzieliśmy wcześniej dwóch kierowców, którzy jechali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Usiedli na symulator zderzeń, który pokazuje, co by było, gdyby kierowca nie miał zapiętych pasów? ? powiedział komisarz Paweł Piasecki.

Jak przyznał krajowy duszpasterz kierowców, takie akcje dają widoczne efekty, co można zauważyć nie tylko w statystykach, ale przede wszystkim w sumieniach osób kierujących pojazdami. ?Ten kierowca zaczyna trochę myśleć, zaczyna trochę się nie tyle usprawiedliwiać, ale w jakiś sposób przepraszać Pana Boga, nawet na spowiedzi ? powiedział ks. Marian Midura. ? Zaczyna o tym mówić i prosić o rozgrzeszenie, mówi: Panie Boże, wspomóż mnie, żebym ja jednak jeździł bezpiecznie, nie stwarzał zagrożenia i zawsze był zgodny z przepisami?.

Kierowcy zatrzymani na Rondzie Dmowskiego otrzymali od krajowego duszpasterza ?10 przykazań kierowcy?.

R. Łączny, kai
Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>