21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji – obchodzonej w 71 krajach świata – towarzyszy hasło: „Najważniejsza wczesna diagnoza”. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, obecnie na świecie ponad 30 milionów ludzi cierpi z powodu otępienia, które najczęściej występuje pod postacią choroby Alzheimera. Szacuje się, że z powodu starzenia się społeczeństw w 2050 roku liczba chorych zwiększy się do 104 milionów. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych.

Jak wyjaśnia prof. Maria Barcikowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które z kolei powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się to otępieniem – chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca.

Zaburzeniom pamięci mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, np. spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśni – sztywność.

Początek choroby występuje zwykle po 65. roku życia, jednak może ona występować też wcześniej. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia.

W około 10 proc. przypadków choroba jest dziedziczona. Jednak na początek wystąpienia objawów i przebieg choroby mają wpływ również czynniki środowiskowe i choroby np. układu krążenia, palenie tytoniu, urazy głowy.

Alicja Sadowska – przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia uważa, że o potrzebie wczesnego rozpoznawania otępień, w tym także choroby Alzheimera są przekonani chorzy, ich opiekunowie i coraz częściej lekarze pierwszego kontaktu.

„Mamy nadzieję, że dzięki kampaniom informacyjnym, a zwłaszcza dzięki działaniom, które prowadzimy w związku ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, coraz więcej osób będzie umiało w porę zaobserwować niepokojące sygnały rozpoczynającej się choroby, a lekarze, do których trafią chorzy nie zbagatelizują wczesnych objawów otępienia, będą bardziej uwrażliwieni i nie pozostawią chorych bez odpowiedniej pomocy” – dodaje przewodnicząca.

Jej zdaniem, rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium jest ważne m.in. dlatego, że daje choremu i jego opiekunowi możliwość zaplanowania kolejnych lat życia.

Stowarzyszenie – wśród czynników, które mogą wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na Alzheimera, wymienia – aktywność intelektualną np. grę w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek; uprawianie sportu; utrzymywanie relacji społecznych; dietę bogatą m.in. w warzywa i owoce, witaminy B, E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3; umiarkowane spożycie alkoholu.

Wszystkie osoby zainteresowane problematyką choroby Alzheimera już 21 września między godz. 12.00 a 18.00. będą mogły odwiedzić siedzibę Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przy ul. Hożej 50 w Warszawie.

Więcej informacji na temat choroby Alzheimera jest dostępnych na stronie www.alzheimer.pl.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krawczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>