200 km nowoczesnych tras rowerowych powstanie w świętokrzyskiem.

200 kilometrów nowoczesnych tras rowerowych powstanie w województwie świętokrzyskim do końca czerwca 2015 roku w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Odcinek świętokrzyski to pierwsza część trasy łączącej pięć wschodnich województw Polski.
Cała rekreacyjna trasa rowerowa łącząca województwa świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie będzie mieć blisko 2 tys. kilometrów. Odcinek zaplanowany w świętokrzyskim zacznie się w okolicach Sandomierza i skończy w Sielpi koło Końskich. Wartość regionalnej części projektu to prawie 24 mln złotych.
„Budowa tej rowerowej autostrady w świętokrzyskim zacznie się najwcześniej. Cieszymy się też, że prawo do promowania trasy w całej Polsce otrzymała nasza Regionalna Organizacja Turystyczna” – mówił w piątek podczas uroczystości podpisania umowy o realizacji inwestycji marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Partnerem samorządu województwa jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. Jeszcze w tym roku wykonawca, Świętokrzyski Zarząd Dróg, ogłosi przetargi na projekty wykonania tras.

„Chcemy, aby trasa była szkieletem, do którego będą dochodzić mniejsze ścieżki gminne. W tej chwili takich mamy w regionie około 2 tys. kilometrów” – powiedział dyrektor Departamentu Promocji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach i równocześnie prezes świętokrzyskiej organizacji turystycznej Jacek Kowalczyk.

Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” jest współfinansowany przez Unię Europejską. Orientacyjna wartość projektu to 50 mln euro, z czego 42,5 mln euro pochodzi z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.

 

 

www.portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>