19 maja Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

W dniu 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Jest to inicjatywa organizacji pacjentów w wielu krajach świata w tym także Polski zrzeszających osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego . Na całym świecie na NZJ cierpi ponad 5 milionów osób . W Polsce liczba chorych jest szacowana na 50 tys. Choroba dotyka głównie ludzi młodych, będących w pełni aktywności zawodowej, w tym również dzieci i młodzież. Schorzenia te ze względu na objawy – częste i niespodziewane biegunki – negatywnie wpływają na wiele aspektów życia chorych, w tym na sferę społeczną, psychologiczną oraz finansową.

Czym są nieswoiste zapalenia jelita?
Nieswoiste zapalenia jelita to grupa przewlekłych chorób autoimmunizacyjnych, do których zaliczamy: m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna (Ch.L-C) .

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi około 10-15 tys. osób, natomiast
z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zmaga się od 35 do 40 tys. chorych. Najczęściej na NZJ zapadają osoby między 20 a 40 rokiem życia1, , , czyli będące
w pełni aktywności zawodowej. Obserwuje się także wzrost zachorowań u małych dzieci.
Charakterystycznymi objawami choroby są: wycieńczająca długotrwała biegunka, bóle brzucha o charakterze kolki, utrata masy ciała, gorączka . W trakcie rozwoju choroby mogą wystąpić groźne powikłania, takie jak: krwawienia z odbytu, przetoki, ropnie6. Często zachodzi konieczność interwencji chirurgicznych.
Nieswoistym zapaleniom jelita towarzyszą często powikłania ze strony innych narządów: zmiany stawowe, oczne, skórne, płucne a także choroby wątroby i nerek. Objawy te mogą towarzyszyć zaostrzeniom, ale czasami pojawiają się jako pierwsze na długo przed wystąpieniem dolegliwości jelitowych.

Opanować chorobę
Nieswoiste zapalenia jelita są chorobami o podłożu autoimmunologicznym, jednak przyczyna ich występowania nie jest znana. Obecnie nie istnieje terapia, która może NZJ wyleczyć, ale dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny w większości przypadków można kontrolować przebieg NZJ. Leczenie zależy od przebiegu choroby u konkretnego pacjenta. Terapia metodami standardowymi nie w każdym przypadku jest skuteczna, ze względu na występujące działania niepożądane lub trudności w uzyskaniu remisji. Zalecane jest wtedy leczenie biologiczne, które powoduje ustąpienie objawów oraz zapobiega ich nawrotom
u większości pacjentów. Jest to alternatywa dla operacji chirurgicznych i szansa na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Wykluczenie społeczne
Choroba, ze względu na swój przebieg, utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz niejednokrotnie pozbawia szans na kontynuację nauki, realizację zawodowych aspiracji
i życiowych pasji. W miarę postępowania choroby pacjenci mogą także borykać się
z problemami finansowymi, spowodowanymi przez absencję w pracy i obniżoną produktywność . Wśród chorych na NZJ większa jest także stopa bezrobocia.
Wstydliwe objawy NZJ powodują, że świadomość społeczna problemu jest znikoma. Pogłębia to poczucie wyobcowania, osamotnienia i często prowadzi do depresji. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia, by nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu, poprawić jakość życia pacjenta oraz dać mu szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

2 myśli nt. „19 maja Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

  1. Witam. Mój 17 letni syn choruje na Crohna, jest po terapii Remicade i niestety efekt jest marny. Nie wiem co robić.

  2. Pani Agnieszko, przeczytałam Pani komentarz i proszę o kontakt, mamy ten sam problem z Ch.L-C. -syn ma 14 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>