15 września obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach!

Szanowni Państwo,
15 września obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia. Z tej okazji , a także w odpowiedzi na konieczność zmiany społecznego sposobu postrzegania nowotworu układu limfatycznego, jako choroby nieuleczalnej, krakowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zorganizowało kampanię pod hasłem „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok”.

Chłoniaki to grupa nowotworów układu chłonnego, na które zachorować mogą osoby w każdym wieku, a przyczyny ich powstawania wciąż nie są znane. Każdego roku w Polsce chłoniaki rozpoznawane są średnio u 8000 osób, a liczba ta sukcesywnie się zwiększa. W krakowskiej Klinice Hematologii w ciągu roku rozpoznawanych jest i leczonych ponad 200 nowych przypadków choroby.

Szanse na wyleczenie lub długotrwałe przeżycie w przypadku rozpoznania nowotworu układu chłonnego oceniane są dziś jako wysokie. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach. Aby ułatwić odpowiednio wczesne zauważenie choroby, organizatorzy kampanii zwracają szczególną uwagę na objawy chłoniaków, a także na konieczność uważnej obserwacji własnego organizmu. Szybka diagnoza w wielu przypadkach ratuje życie – chłoniaki, które pozostają nieleczone mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>