13 sierpnia Międzynarodowy Dzień Leworęcznych.

13 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, obchodzony na świecie od lat z inicjatywy Brytyjczyków. Według naukowców, leworęczni mają spore uzdolnienia matematyczne, muzyczne i plastyczne. Przyczyny leworęczności nie są dokładnie poznane. Osoby leworęczne stanowią 8 proc. polskiego społeczeństwa. Z badań Camilli Benbow z amerykańskiego Johns Hopkins University wynika, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych jest znacznie wyższy odsetek osób leworęcznych, niż w całej populacji.

Z kolei według prof. Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby leworęczne mają spore zdolności plastyczne i muzyczne, ponieważ w dominującej u leworęcznych prawej półkuli mózgu znajdują się ośrodki słuchu muzycznego i uzdolnień plastycznych. Leworęcznymi było wielu znanych artystów, uczonych i polityków.  Leworęczni muzycy to m.in. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Natalie Cole, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, Robert Plant i Sting.

Z kolei wśród słynnych leworęcznych malarzy znaleźli się Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Rafael Santi, Anton van Dyck, Hans Holbein, Henri de Toulouse-Lautrec i Pablo Picasso.

Wybitni leworęczni uczeni to Albert Einstein, fizjolog Iwan P. Pawłow i filozof Fryderyk Nietzsche; z kolei leworęczni wodzowie i politycy to m.in. Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Joanna d’Arc, Winston Churchill, Benjamin Franklin, Ronald Reagan, Barack Obama.

Leworęczni pisarze i poeci to m.in. Hans Christian Andersen, Wolfgang Goethe, Heinrich Heine, Mark Twain, leworęczni aktorzy – Marilyn Monroe, Greta Garbo, Charlie Chaplin, Robert de Niro, Angelina Jolie, Robert Redford, Tom Criuse i Nicole Kidman, natomiast leworęczni sportowcy – tenisistki Martina Navratilova i Monika Seles.

W Polsce informacji o i dla leworęcznych, w tym o produktach zaprojektowanych specjalnie dla osób leworęcznych – jak nożyczki czy długopis – dostarcza m.in. witryna internetowa leworecznosc.pl, z kolei za granicą m.in. brytyjski portal lefthandersday.com.

Według cytowanej przez portal leworeczność.pl prof. Anny Grabowskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, gdy oboje z rodziców są leworęczni, 46 proc. dzieci takich par będzie leworęcznymi; z kolei przy praworęcznych rodzicach leworęcznymi będzie 2 proc. dzieci.

Na temat przyczyn leworęczności naukowcy wciąż się spierają. Wiadomo, że jest ona przekazywana genetycznie. Najpopularniejsza teoria naukowa na jej temat mówi, że u osób leworęcznych dominującą półkulą mózgu jest półkula prawa, która kontroluje lewą stronę ciała człowieka.

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych jest obchodzony od 1992 r. z inicjatywy członków Klubu Leworęcznych, który działa w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele tej grupy organizują w Londynie zloty leworęcznych z całego świata. Zloty te odbywają się co roku w dzielnicy Soho, w pobliżu miejsca, gdzie przez wiele lat działał sklep z artykułami dla leworęcznych.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>