10 szpitali otrzyma granty na szkolenia z zakresu laktacji.

Wybrano 10 szpitali, które otrzymają granty Fundacji Nutricia na szkolenia z zakresu laktacji – poinformowali PAP przedstawiciele organizacji. Jak przypomina kierownik Fundacji Nutricia Marta Szulc, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, porada laktacyjna jest obligatoryjną częścią opieki nad matką w szpitalach położniczych. Granty fundacji, w wysokości 7,5 tys., mają ułatwić placówkom medycznym wprowadzenie tych nowych standardów opieki okołoporodowej. Każdy szpital przeznaczy tę kwotę na kursy dokształcające z zakresu laktacji dla położnych, pielęgniarek i lekarzy, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych opiekują się kobietami podczas ciąży, porodu, połogu.
Uczestnicy szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się, jak przygotować ciężarną do karmienia piersią, jak przebiega procedura pierwszego kontaktu matki z noworodkiem, poznają też zasady postępowania z kobietą karmiącą w pierwszych dobach po porodzie oraz wspierania jej w ciągu pierwszych miesięcy laktacji.

Fundacja Nutricia rekomenduje szpitalom, które otrzymają granty wybór rzetelnych szkoleń akredytowanych przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. Jednak, każda z placówek sama zdecyduje o tym, kto przeprowadzi kurs.

Według Marty Szulc, z badań przeprowadzonych przez fundację wynika, że już po pierwszym miesiącu od porodu połowa matek rezygnuje z karmienia wyłącznie piersią. Przyczyną tego są problemy z laktacją.

„Mamy nadzieję, że nasz program grantowy pozwoli położnym, pielęgniarkom i lekarzom podnieść kwalifikacje i wiedzę z zakresu laktacji. Dobrze wyedukowany personel szpitala będzie z kolei profesjonalnie i ze zrozumieniem wspierał matki, które chcą karmić piersią, służąc im pomocą i poradami, co w efekcie przyczyni się do tego, że będą karmiły piersią dłużej” – podkreśla Szulc.

Wśród 10 wybranych w programie grantowym szpitali znalazły się m.in.: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Misją Fundacji Nutricia, która powstała w 1996 r. jest ochrona, promocja i zapewnienie zdrowia poprzez żywienie. Wśród działań organizacji znajdują się m.in.: finansowanie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka (w formie grantów naukowych), wspieranie działań edukacyjnych w środowisku medycznym oraz wśród osób dotkniętych różnymi schorzeniami metabolicznymi.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>