1 maja – Światowy Dzień Astmy,

Ponad połowa osób z astmą w Polsce nie wie o swojej chorobie – wynika z badań epidemiologicznych. We wtorek 1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy-GINA (Global Initiative for Astma) Światowy Dzień Astmy przypada w pierwszy wtorek maja. Od 2007 r. obchodzony jest pod hasłem „Przejmij kontrolę nad astmą”, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki współcześnie stanowi ta choroba. Chodzi o to, by pacjenci z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadzili normalne i aktywne życie. Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki – alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około 4 mln osób. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 250 tys. rocznie w skali światowej.

Z badań epidemiologicznych o nazwie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że ponad połowa osób z astmą w naszym kraju nie wie o swojej chorobie i nie leczy się.

Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną, to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać sport wyczynowy. Według ekspertów podstawowe znaczenie ma jednak edukacja terapeutyczna, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

Specjaliści podkreślają, że astma źle leczona lub nieleczona nie tylko upośledza czynność układu oddechowego, ale też negatywnie wpływa na układ krążenia. Szacuje się np., że chorzy na astmę i alergie mają o 40 proc. wyższe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych.

Z prognoz epidemiologów wynika, że liczba nowych zachorowań na astmę będzie stale rosła. W Polsce wśród osób ze zdiagnozowaną astmą tylko 30 proc. ma ją pod kontrolą, co oznacza m.in., że choroba nie przeszkadza im w codziennej aktywności, nie mają w nocy objawów, takich jak duszność, kaszel, świszczący oddech, które powodują wybudzanie się.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>