„Puls Biznesu”: Wojna o bezpieczne strzykawki dla wojska.

Bezpieczne czy niebezpieczne? Chodzi o zestawy strzykawek zawierające substancje neutralizujące działanie bojowych środków trujących lub uśmierzające ból, w które wyposażani są wyjeżdżający na misje żołnierze oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.
Jak informuje „Puls Biznesu”, wytwarzającemu je Zakładowi Produkcji Sprzętu Medycznego Ravimed główna inspekcja farmaceutyczna zakazała w 2010 r. produkcji tych zestawów. Motywuje to licznymi nieprawidłowościami w zakładzie i brakiem decyzji o dopuszczeniu ich do obrotu.

Tymczasem w latach 2006 – 2012 Ravimed sprzedał polskiej armii ponad 200 tys. zestawów, a BOR ponad 1,2 tys. (koszt jednego to ok. 100 zł). Zarówno firma jak i Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzą, że autostrzykawki zostały przebadane i nie zagrażają życiu czy zdrowiu żołnierzy. Zresztą po unieruchomieniu zakładu Ravimed wyprodukował i sprzedał do wojska i BOR kilkanaście tysięcy zestawów, jako że wiceminister zdrowia w 2011 r. dopuścił strzykawki do obrotu.

Inspekcja farmaceutyczna podtrzymuje swoją opinię. Spór trwa. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>