„Chemioterapeutyczne kąpiele” – nowa metoda leczenia raka.

U pierwszych dwóch pacjentów zastosowano w Wielkiej Brytanii nowa metodą leczenie przerzutów do wątroby polegającą na zastosowaniu „chemioterapeutycznych kąpieli” – informuje „BBC News”. Testy nowej metody rozpoczynają się także w innych krajach europejskich oraz w USA. Nowa metoda zastosowana w Southampton General Hospital polega na miejscowym podaniu leków cytotoksycznych. Dzięki temu można użyć większej i bardziej skutecznej dawki farmaceutyków, nie narażając chorego na działania uboczne leków. Chemioterapeutyki podawane są zwykle bezpośrednio do krwioobiegu, w takich dawkach, żeby niszczyły guza i szybko rozmnażające się komórki rakowe, ale nie narażały chorego na zbyt duże zatrucie organizmu. Nowa metoda sprawia, że tylko nieznaczna część tych toksycznych leków przedostaje się do całego organizmu pacjenta. Dr Brian Stedman z Southampton General Hospital wyjaśnia, że przed podaniem chemioterapeutyków blokowane są naczynia krwionośne wątroby. Potem przez godzinę wprowadzone są do niej tylko leki. Po zakończeniu „chemioterapeutycznej kąpieli” przywracane jest krążenie krwi w narządzie. Cały zabieg przeprowadzony jest po otwarciu jamy brzusznej, jak podczas klasycznej operacji.

W ten sposób leczono w ostatnich trzech miesiącach dwóch pacjentów cierpiących na rzadką odmianę raka oka, który wywołał przerzuty do wątroby. „BBC News” twierdzi, że u obu chorych guzy w wątrobie wyraźnie się zmniejszyły.

Dr Stedman twierdzi, że podobną metodą można próbować zwalczać także guzy innych narządów, jeśli tylko można zablokować do nich dopływ krwi. Jego zdaniem nadaje się ona do leczenia raka nerki, płuc oraz trzustki. Dodaje też, że dopiero rozpoczyna się wdrażanie tej metody i może być ona stosowana jedynie u chorych w zaawansowanym stadium choroby. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>